Home / Novinky / Ministryně Jana Maláčová navštívila Plzeň

Ministryně Jana Maláčová navštívila Plzeň

Ministryně práce a sociálních věcí ČR a v současnosti nejpopulárnější politička ČSSD navštívila na pozvání vedení plzeňské sociální demokracie město Plzeň. Zde ji čekal velmi náročný program, který absolvovala v doprovodu předsedy městské organizace Michala Chalupného a místopředsedů Pavla Kotase a Jana Součka.

Jana Maláčová nejdříve navštívila městskou část Zátiší, kde se konkrétně seznámila s projektem „Lokalita Zátiší“, který ji představil radní města Plzně David Šlouf. Paní ministryně prokázala, že se v dané problematice orientuje, takže nebylo složité najít společnou řeč s představiteli města v souvislosti s problémy, které je nutno okamžitě řešit.

„S bydlením je dnes potíž“, říká Jana Maláčová. „Nerostou jen ceny bytů, ale i pronájmů. Najít vyhovující a cenově dostupné bydlení je opravdu těžké. Pro důchodce, samoživitelky nebo zdravotně postižené jde v podstatě o nadlidský úkol. Tady musí pomoci stát. Jasně, není to zadarmo. Ale všechno jde, když se chce“, dodává. Pro zdravotně postižené jde v podstatě o nadlidský úkol. Tady musí pomoci stát. Jasně, není to zadarmo. Ale všechno jde, když se chce.

Lokalita Zátiší je projekt, který vznikal ještě za působení předchozí koalice na radnici města Plzně.

„Projekt je zaměřený na sociálně dostupné bydlení, kde mají být vybudovány byty pro seniory, handicapované, mladé začínající rodiny či matky živitelky“, přibližuje Pavel Kotas, I. místopředseda plzeňské sociální demokracie, někdejší ekonomický náměstek primátora města Plzně.

Jedná se o 18 nových domů v ulicích Línská a Kreuzmannova, které nahradí jednopatrové bytovky, které už mají to nejlepší rozhodně za sebou. Byty, které tam vzniknou, budou mít velikost 1+kk a 2+kk.

„V Plzni to vymysleli dobře. Místo zchátralých a polorozpadlých domů tu magistrát na čtyřech hektarech vybuduje stovky městských bytů. Ty pak nabídne přednostně právě seniorům nebo zdravotně postiženým. Část bytů bude využita i jako startovací bydlení pro mladé rodiny“, ocenila Jana Maláčová.

„Po věcném a konstruktivním rozhovoru s paní ministryní jsem nabyl dojmu, že chápe naše problémy na komunální úrovni a je ochotna a snad i schopna je řešit, například odstranit nesmyslnou veřejnou podporu „de minimis“ týkající se dotačních titulů pro sociální a dostupné bydlení, zařazení seniorů do podporovaných cílových skupin nebo odstranění demotivačních příjmových limitů pro uchazeče pro dostupné bydlení“, napsal na FB David Šlouf, člen Rady města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Dále kroky paní ministryně směřovaly na do lokality Plac ve vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice v Plzni, kde je už několik let záměrem města zklidnit tuto lokalitu, zlepšit stav bytů, snížit kriminalitu a pomoci místním obyvatelům získat návyky pro samostatné bydlení.

Jana Maláčová se rovněž seznámila s úspěšným projektem mezigeneračního zařízení v bývalém kulturním domě v Červeném Hrádku, který ji velmi příjemně překvapil.

„Myšlenka zařízení, kde se v přízemí nachází chráněné bydlení pro seniory a v prvním patře mateřská škola, se zrodila z iniciativy bývalého sociálně demokratického vedení doubravecké radnice“, informuje Michal Chalupný, předseda plzeňské sociální demokracie a exstarosta Městského obvodu Plzeň 4. „Doufám, že i když v současné době není sociální demokracie ve vedení obvodu zastoupena, tento projekt nezapadne“, dodává.

Téměř celé odpoledne pak paní ministryně strávila besedou se členy plzeňské sociální demokracie. Podělila se s nimi o spoustu zajímavých informací a svých plánů. A ten, kdo se díval pozorně, zjistil, že se její zápisník plnil konkrétními podněty a nápady z řad diskutujících.

Závěrem své návštěvy ministryně Maláčová se podělila o své pocity: „ Líbí se mi, že Plzeň pečuje o zranitelné a navíc ještě šetří státu obrovské prostředky, které by jinak šly na dávkách za bydlení do kapes různých obchodníků s chudobou“.

 

Podívejte se také